Blog

Amortisör

Amortisör

Amortisör, arabaların süspansiyon bölümünde bulunan bir yedek parçadır. Araçlarda ön süspansiyonda 2 adet ve arka süspansiyonda 2 adet olmak üzere 4 tane amortisör vardır. Amortisörler, araba hareket halindeyken yolun şiddetine göre daha fazla ya da az titremeyi önlemek için kullanılır.

İçindekiler

Amortisörlerin görevi nedir?

Araçlarda brülör ile aracın motoru üzerinde oluşan titremeyi yavaşlatmaktadır. Araç hareket halindeyken amortisörler bu şekilde daha sakin ve konforlu bir şekilde yolculuk yapılmasını sağlayarak, aracın çalışma esnasında oluşan fazla titremeyi engellemesini ve hareketleri rahatlatmasını sağlamaktadır. Amortisörlerin görevi nedir diye merak ediyorsanız bu yazımda araçlarda amortisörün ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

Amortisör tamiri nasıl yapılır?

Arabalarda amortisörlerin değişimi genellikle yılda bir kez olmak üzere, arabalar yetkili serviste bulunuyorsa o zaman bu işlem tamamdır. Araçlar uzman kişilere bırakıldığında bu işlem daha az maliyetlidir. Amortisörlerin değişimi, en uygun zaman diliminde yapılarak konfor sağlanabilmektedir. Arabalarda amortisörün değişimi ile ilgili olarak daha fazla bilgiye, buradan ulaşabilirsiniz.

Araçlar, yetkili serviste bulunuyorsa o zaman bu işlem tamamdır. Araçlar uzman kişilere bırakıldığında bu işlem daha az maliyetlidir. Amortisörlerin değişimi, en uygun zaman diliminde yapılarak konfor sağlanabilmektedir. Arabalarda amortisörün değişimi ile ilgili olarak daha fazla bilgiye, buradan ulaşabilirsiniz.

Amortisör Çeşitleri

Araçlarda amortisörlerin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; hidrolik amortisörler veya mekanik amortisörler olarak adlandırılabilir. Araçta hangi tip amortisörlerin kullanıldığına, araç sahibi ya da yetkili serviste karar verilmelidir. Arka süspansiyonlarda ise iki adet olması sebebiyle mekanik amortisör tercih edilen bir çeşit amortisördür. Amortisör görevi nedir diye merak ettiyseniz bu yazımda araçlarda hidrolik veya mekanik amortisörlerin ne işe yaradığından bahsedeceğim.

Hidrolik Amortisör Nedir?

Araçlar arasında en fazla kullanılan olan hidrolik amortisör, ön süspansiyonunda bulunur. Hidrolik amortisörlerin en büyük avantajı, yol şiddetine göre daha iyi hareket etmesidir. Bu sayede araçların sürüş konforu sağlanmaktadır. Araçlarda hidrolik amortisörlerin, iki farklı yönde taşmalar olabilir ve bu da trafikteki bir olay sonrasında meydana gelebilmektedir.

Mekanik Amortisör Nedir?

Araçlarda mekanik amortisörlerin tercih edilen bir diğer çeşidi arka süspansiyonunda bulunur. Mekanik amortisörlerde, araç hareket halindeyken yol şiddetine göre daha fazla ya da az titremeyi önlemek için kullanılırlar. Bu sayede araçların sürüş konforu sağlanmaktadır. Araçlarda mekanik amortisörlerin, iki farklı yönde taşmalar olabilir ve bu da trafikteki bir olay sonrasında meydana gelebilmektedir.

working_alone

Yağlı Amortisör Nedir?

Yağlı amortisörler, genellikle araçların yaşına göre değiştirilmelidir. Yağlı amortisörlerin en büyük avantajı, aracın yoldan çekilmesini sağlamasıdır. Araç hareket halindeyken yol şiddetine bağlı olarak daha fazla ya da az titremeyi önlemektedir. Bu sayede araçlar konforlu bir şekilde yolculuk yapmaktadır.

Gazlı Amortisör nedir?

Gazlı amortisörler, bir gaz kabına sahiptir. Gaz kabındaki bu gaz sayesinde amortisör daha iyi titreşim yapar. Aracın yoldan çekilmesini sağlayarak, araçların sürüş konforunu arttırmaktadır.

Değişim zamanı ne zaman?

Araçlarda amortisörlerin değişimi, en uygun zaman diliminde yapılarak konfor sağlanabilir.

 

Amortisör Fiyatları Nedir?

Araçlarda amortisörün tamiri için gereken her şey sayesinde bu harcamayı söylemem mümkündür. Amortisörlere ait malzemelerin değişimi ile ilgili olarak daha fazla bilgiye, buradan ulaşabilirsiniz.

Araçların sürüş konforunu sağlayarak, araç hareket halindeyken yoldan çekilmesini sağlamasıdır. Araçlar arasında en fazla kullanılan olan hidrolik amortisör, ön süspansiyonunda bulunur. Hidrolik amortisörlerin en büyük avantajı, yol şiddetine göre daha iyi hareket etmesidir. Bu sayede araçların sürüş konforu sağlanmaktadır. Araçlarda hidrolik amortisörlerin, iki farklı yönde taşmalar olabilir ve bu da trafikteki bir olay sonrasında meydana gelebilmektedir.

Amortisör markaları

Bu markalar arasında en çok tercih edilenleri, Monroe, Sachs, MAYSAN, KRAFTVOLL, KYB ve orijinal amortisörlerdir. Araç sahiplerinin ya da yetkili servisteki kişilerin bu markalara karar vermeleri gerekir.

Bu markalar, araçların sürüş konforunu sağlayarak, aracın yoldan çekilmesini veya titreşimlerin azaltılmasını sağlamaktadır. Amortisör ihtiyacınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şase numarası kontrolleri ile aracınıza uyumlu parçaları güvenle satın alabilirsiniz.

otoyedekparca

Yorum Yap

Bizi Arayın